The 44th Annual Daytime Emmy Awards

written and photos by Lea Michelle Cash/Celebrity Showcase


















       








 













     The starlight has settled and gleamed into a memory about a very special day which dominated in the top 10 trending social media spots.  Last Sunday, on April 30th the National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS) announced its winners of the 44th Annual Daytime Emmy Awards in a grand gala held at the Pasadena Civic Auditorium in Pasadena.  The special affair was hosted by Mario Lopez (EXTRA) and Sheryl Underwood (The Talk), a rare combination that worked.

     The Daytime Emmy Awards recognizes outstanding achievement in all fields of daytime television production.  This year the show hosted a variety of daytime star presenters such as Larry King, Susan Lucci, Dr. Oz, Harry Connick Jr., Blair Underwood, Vanna White, Tamera Mowry-Housley, Carla Hall and Daphne Oz.  The screams from the balcony were loud and clear expressing their love for the four daytime soaps cast members, still going strong, The Young and The Restless, General Hospital, Days of Our Lives, and The Bold and the Beautiful.  

     The legendary producer of Jeopardy and The Wheel of Fortune, Harry Friedman and the iconic host of Entertainment Tonight, Mary Hart, both received the NATAS Lifetime Achievement Award.  These two having been a powerful force in daytime TV have entertained and dazzled generations opening the doors for many others in the business. General Hospital, The Ellen DeGeneres Show, The Talk, Entertainment Tonight, Good Morning America, Jeopardy! and Steve Harvey were among the night's big winners. Harvey, in fact, won two awards: best game show host for Family Feud and best informative talk show host. 


The winners are:


​Outstanding Drama series
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives

WINNER:General Hospital
The Young and the Restless

Outstanding Digital Daytime Drama Series
WINNER: The Bay The Series
Red Bird
Tainted Dreams
Tough Love Web Series
Venice The Series


Outstanding Pre-School Children's Series
Bookaboo
Dino Dan: Trek's Adventures
Mutt & Stuf
f
WINNER: Sesame Street
Sunny Side Up

Outstanding Children's or Family Viewing Series
Annedroids
WINNER: Give
Odd Squad
This Just In
Xploration DIY Sci


Outstanding Pre-School Children's Animated Program

Ask the StoryBots
Peg+Cat
WINNER: The Snowy Day
Tumble Leaf
Wallykazam!

Outstanding Children's Animated Program

Disney Milo Murphy's Law
Dragons: Race to the Edge+
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures
The Mr. Peabody & Sherman Show
WINNER: Lost in Oz: Extended Adventure

Outstanding Special Class Animated Program
The Boy Who Learned To Fly
A Love Story
Octonauts
WINNER: Taking Flight
Trollhunters

Outstanding Culinary Program
America's Test Kitchen
Barefoot Contessa: Back to Basics
WINNER: Eat the World with Emeril Lagasse
Guy's Big Bite
The Mind of a Chef
Trisha's Southern Kitchen

Outstanding Game Show
Celebrity Name Game
Family Feud
WINNER: Jeopardy!
Let's Make a Deal
The Price Is Right

Outstanding Legal/Courtroom Program
Lauren Lake's Paternity Court
WINNER: Judge Judy
The People's Court
Hot Bench
Judge Mathis

Outstanding Lifestyle Program
WINNER: Flea Market Flip
George to the Rescue
Home Made Simple
Lake Life
Open House

Outstanding Travel and Adventure Program
Jonathan Bird's Blue World
Joseph Rosendo's Travelscope
Planet Primetime
WINNER: Wonder Women
XPLORATION AWESOME PLANET

Outstanding Morning Program
CBS Sunday Morning
CBS This Morning
WINNER: Good Morning America
Today Show

Outstanding Talk Show / Informative

WINNER: The Dr. Oz Show

The Chew
Steve Harvey
Larry King Now
The Kitchen

Outstanding Talk Show / Entertainment
The Talk
The View
WINNER: The Ellen DeGeneres Show
Maury
LIVE with Kelly


Outstanding Entertainment News Program

Access Hollywood
E! News
WINNER: Entertainment Tonight
Extra
Inside Edition

Outstanding Special Class Series

Close Up With The Hollywood Reporter
Crime Watch Daily With Chris Hansen
Landscapes Through Time with David Dunlop
WINNER: SuperSoul Sunday
Working in the Theatre

Outstanding Special Class Special
MTV Docs: Transformation
WINNER: Out of Iraq
Bookaboo New Years Eve Special
The Wildlife Docs: Africa
The Disney Parks' Magical Christmas Celebration

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Nancy Lee Grahn, General Hospital
WINNER: Gina Tognoni, The Young and the Restless
Heather Tom, The Bold and the Beautiful
Jess Walton, The Young and the Restless
Laura Wright, General Hospital

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Peter Bergman, The Young and the Restless
WINNER: Scott Clifton, The Bold and the Beautiful
Billy Flynn, Days of Our Lives
Vincent Irizarry, Days of Our Lives
Kristoff St. John, The Young and the Restless

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Stacy Haiduk, The Young and the Restless
Anna Maria Horsford, The Bold and the Beautiful
Finola Hughes, General Hospital
WINNER: Kate Mansi, Days of Our Lives
Kelly Sullivan, The Young and the Restless

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
John Aniston, Days of Our Lives
WINNER: Steve Burton, The Young and the Restless
Chad Duell, General Hospital
Jeffrey Vincent Parise, General Hospital
James Reynolds, Days of Our Lives

Outstanding Performer in a Children's, Pre-School Children's or Family Viewing Program

Adrianna Di Liello, Annedroids
Ryan Dillon, Sesame Street
Addison Holley, Annedroids
WINNER: Isaac Kargten, Odd Squad
Jack McBrayer, Odd Squad

Outstanding Performer in an Animated Program

WINNER: Kelsey Grammer, Trollhunters
Danny Jacobs, All Hail King Julien
Kate McKinnon, Nature Cat
Andy Richter, All Hail King Julien
Rick Zieff, The Tom & Jerry Show

Outstanding Game Show Host
Wayne Brady, Let's Make a Deal
Craig Ferguson, Celebrity Name Game
WINNER: Steve Harvey, Family Feud
Pat Sajak, Wheel of Fortune
Alex Trebek, Jeopardy!


Outstanding Informative Talk Show Host

Mario Batali, Carla Hall, Clinton Kelly, Daphne Oz, Michael Symon, The Chew
Dr. Mehmet Oz, The Dr. Oz Show
WINNER: Steve Harvey, Steve Harvey
Larry King, Larry King Now
Sunny Anderson, Katie Lee, Jeff Mauro, Marcela Valladolid, Geoffrey Zakarian, The Kitchen
Chris Hedges, On Contact

Outstanding Entertainment Talk Show Hosts
WINNER: Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood, The Talk
Wendy Williams, The Wendy Williams Show
Whoopi Goldberg, Joy Behar, Candace Cameron Bure, Raven Symone, Paula Faris, Sara Haines, Jedediah Bila, Sunny Hostin, The View
Harry Connick Jr., Harry
Tamar Braxton, Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley, The Real
Kelly Ripa, Live With Kelly

Outstanding Drama Series Directing Team
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
WINNER: General Hospital
The Young and the Restless

Outstanding Drama Series Writing Team
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
WINNER: General Hospital
The Young and the Restless

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

WINNER: Bryan Craig, General Hospital

Pierson Fodé, The Bold and the Beautiful
James Lastovic, Days of Our Lives
Tequan Richmond, General Hospital
Anthony Turpel, The Bold and the Beautiful

Outstanding Younger Actress in a Drama Series
WINNER: Lexi Ainsworth, General Hospital

Reign Edwards, The Bold and the Beautiful
Hunter King, The Young and the Restless
Chloe Lanier, General Hospital
Alyvia Alyn Lind, The Young and the Restless



 




 

      


The Best InLAND EMPIRE Black Entertainment Reporting  

                                      Television /  Movie /  Theatre  /  Sports /  Music

 

Garcelle Beauvais

Tracey Edmond

Karla Mosley

Petri Hawkins Byrd

 Loni Love

Tamera Mowry-Housley

Ms.Gladys  Kinght

Nichelle Nichols

Anna Maria Horsford